“Nowy Początek” i “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Materiał chroniony prawem autorskim

 

2007-07-27 data oryginalnej publikacji tłumaczenia interpretacji Kroków z “Nowego Początku” i “Podręcznej Broszury Spotkań Krokowych” na założonym i prowadzonym przeze mnie w internecie ówczesnym Forum  www.hazardzisci.info była koniecznością wobec braku literatury GA -AH.

“Nowy Początek” i “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Jeżeli rozpoczynasz pracę nad Krokami sugerowane są wskazówki z literatury AH, które będą pomocą w pracy nad każdym Krokiem !!!

Połączone tutaj zostana dwa tłumaczenia : “A New Beginning” – “Nowy Początek” i “Step Meeting Handbook Booklet” czyli “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych” – broszura z punktami do dyskusji nad 12 Krokami Zdrowienia.

Od tłumacza

Krok 1 – z Księgi “Nowy Poczatek” nazywanej też “Czerwoną Księgą”

1. Przyznaliśmy, że staliśmy się bezsilni wobec hazardu – że przestaliśmy kierować własnym życiem

My w AH, wierzymy, że nasz problem z hazardem jest chorobą emocjonalną, z natury postępującą, której żadna ludzka siła woli nie może zatrzymać ani kontrolować. Dysponujemy faktami, by poprzeć tą wiarę. Sądziliśmy, za jednym razem albo innym, że wszystkie nasze problemy mogłyby być rozwiązane dzięki dużej wygranej. Niektórzy nawet żałośnie po trafieniu duży wygraj, wpadali w gorsze kłopoty w krótkim okresie czasu. Kontynuowaliśmy uprawianie hazardu Odkrywaliśmy, że ryzykowaliśmy utratę rodziny, przyjaciół, bezpieczeństwa i prac. Nadal kontynuowaliśmy uprawianie hazardu. Uprawiliśmy hazard do momentu, kiedy to kończyło się uwięzieniem, obłąkaniem albo usiłowaniem samobójstwa. Nadal kontynuowaliśmy uprawianie hazardu i byliśmy niezdolni, by zatrzymać się. Czuliśmy się ofiarami wierząc, że, jeśli tylko nasze finansowe problemy mogłyby zostać rozwiązane, będziemy mogli zatrzymać granie albo nawet znów uprawiać hazard, jak normalni ludzie.
Wiele razy przysięgliśmy, że nie będziemy znowu grać, wierząc, że mieliśmy na tyle silną wolę, by zatrzymać albo kontrolować nasz hazard. Wierzyliśmy w kłamstwo. Wierzyliśmy, że mieliśmy władzę, by zatrzymać albo kontrolować nasz hazard. Nasza niezdolność, by uczciwie popatrzeć na nasz problem hazardu umożliwiały nam dalsze uprawianie hazardu. Pomimo wszystkich dowodów z naszej przeszłości, nadal przeczyliśmy prawdzie na temat naszego grania.
Przystępując do AH, musimy rozwinąć zdolność, by uczciwie spojrzeć na nasz hazard. To jest pierwszy krok w naszym procesie zdrowienia. Bez uczciwości, nie możemy przyznać się do naszej bezsilności wobec hazardu. Musimy uczciwie zaakceptować, przyznać i bezwarunkowo poddać się tej bezsilności, po to, by czynić postępy w naszym zdrowieniu. Jakiekolwiek wątpliwości, które mieliśmy albo jeszcze teraz możemy mieć, iż możemy uprawiać znowu hazard znaczą, że nadal wierzymy w to, że nie jesteśmy bezsilni wobec hazardu i, że nie uznaliśmy albo nie zaakceptowaliśmy naszej bezsilności (ani, że mamy władzę nad hazardem albo nie mamy).
Ci, którzy mają trudność z przyznaniem do ich bezsilności wobec hazardu, powinni pisać o ich hazardzie i zniszczeniu, które ich granie spowodowało i o ich niezliczonych daremnych próbach, by przestać grać. Użyj “20 Pytań” jako przewodnika. Pisz obszernie, gruntownie i szczególnie używając każdego z pytań jako centralnego punktu na którym się skupiasz. Tylko ze świadomością i akceptacją bezsilności, bezradności i desperacji naszej sytuacji (jako przymusowi hazardziści) możemy rozwinąć otwarty umysł wymagany dla Kroku 2.

Możliwe tematy do dyskusji w pracy nad Krokiem 1-”Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

-Kiedy po raz pierwszy odkryłem albo odczułem problem mojego kompulsywnego hazardu?
-Opisz okoliczności, które są dowodem na to, że nie możesz grac dalej normalnie(czyli w sposób kontrolowany).
-Czy akceptacja mojej “bezsilności” wzrastała w miarę uczęszczania na mitingi?
-Czy przestałem szukać odpowiedzi i przyczyn moich problemów z hazardem i zacząłem zajmować się problemem w odniesieniu do codzienności?
-W jaki sposób siła woli zawodziła w odniesieniu do hazardu?
-Jakie jest znaczenie powiedzenia “Upraszczaj” ( w AA “Upraszczaj a nie komplikuj”-przyp. tłum.)
-Czy zacząłem uczestniczyć w AH dla własnego przetrwania – czy dla sprawienia innym satysfakcji?
-W jaki sposób uczę się uczęszczając regularnie na mitingi?
-Czy regularne mitingi są koniecznością czy źródłem ukojenia?
-Czy moja zdolność słuchania poprawia się ciągle czy jestem czasami znudzony?
-Czy AH to moje lustro?

PRZYPOMINAMY 20 PYTAŃ Z COMBO BOOK:

DWADZIEŚCIA PYTAŃ

1.Czy kiedykolwiek traciłeś czas przeznaczony na pracę lub szkołę z powodu uprawiania hazardu ?
2.Czy uprawianie hazardu powodowało kiedykolwiek, że twoje życie rodzinne stawało się nieszczęśliwe?
3.Czy uprawianie hazardu wpływało na twoją reputację ?
4.Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia po grze?
5.Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard, aby zdobyć pieniądze na spłatę długów albo by rozwiązać finansowe trudności?
6.Czy uprawianie hazardu powodowało zmniejszenie się twojej ambicji lub skuteczności?
7.Czy po przegranej miałeś poczucie, że musisz wrócić najszybciej jak możesz, by odrobić swoje straty?
8.Czy po wygranej miałeś silny przymus, aby wrócić i wygrać więcej ?
9.Czy często uprawiałeś hazard dopóki twoja ostatnia złotówka została przegrana?
10.Czy kiedykolwiek brałeś pożyczki, aby sfinansować swój hazard?
11.Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś, aby sfinansować hazard ?
12.Czy byłeś niechętny, aby użyć “hazardowych pieniędzy” na normalne wydatki ?
13.Czy hazard powodował, że przestawałeś dbać o dobrobyt własny lub swojej rodziny?
14.Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard dłużej niż zaplanowałeś ?
15.Czy kiedykolwiek grałeś, aby uciec od zmartwień i kłopotów ?
16.Czy kiedykolwiek popełniłeś lub rozważałeś popełnienie nielegalnego czynu, aby sfinansować hazard?
17.Czy uprawianie hazardu powodowało, że miałeś kłopoty ze snem ?
18.Czy kłótnie, rozczarowania lub frustracje wywołują w twoim wnętrzu przymus uprawiania hazardu?
19.Czy kiedykolwiek miałeś pragnienie, aby świętować jakieś szczęśliwe wydarzenia przez kilkugodzinną grę ?
20.Czy kiedykolwiek brałeś pod uwagę autodestrukcję lub samobójstwo w wyniku twojego hazardu ?

Większość kompulsywnych hazardzistów odpowiada „ tak” przynajmniej na siedem z tych pytań.

KROK 2- z Księgi “Nowy Poczatek” nazywanej też “Czerwoną Księgą”

2. Uwierzyliśmy, że Siła większa od nas samych może przywrócić nam normalny sposób myślenia i życia.

Przekonaliśmy się w Kroku Pierwszym o naszej bezsilności wobec hazardu i o tym, że nie kontrolujemy naszego życia, a teraz mówi nam się, że tylko siła większa od nas może przywrócić nam normalną drogę myślenia i życia. (TO OZNACZA, ŻE NIE MOŻEMY TEGO ZROBIĆ SAMI). W tym miejscu, musimy zacząć rozwinąć otwarty umysł. Tylko przez zaczęcie z otwartym umysłem, możemy zacząć rozumieć prawdziwe znaczenie tego kroku. Najwięcej, jeśli nie wszystko nasi członkowie, są oporni albo niechętni, by mieć do czynienia z siłą wyższą. Pomysł siły większej niż my sami, przywracającej nas na normalną drogę myślenia i życia, nie przychodzi nam łatwo. Jednakże, jeśli naprawdę wierzymy, że jesteśmy bezsilni wobec hazardu i jesteśmy we władzy choroby, która postępując zniszczy nasze życia, wtedy rozpaczliwie potrzebujemy rozwiązania naszej choroby.
W tym kroku, mamy powiedziane, że jest rozwiązanie. Naszym rozwiązaniem jest życie programem duchowego zdrowienia. Ten Duchowy Program Zdrowienia jest przyniesiony przez postępujące zmiany charakteru, które nie mogą zostać osiągnięte siłą woli. Potrzebujemy źródła siły, która jest sama większa niż my sami, by spowodować te zmiany. Zmiana będzie miała miejsce w miarę postępu prac wymaganych w pozostałych krokach. To, co przyjdzie z pracą jest zrozumieniem i ćwiczeniem dobroci, wspaniałomyślności, uczciwości i pokory w sobie i u innych, co zaprowadzi nas w końcu do wiary w Siłę, jakkolwiek ją pojmujemy.
Tutaj, wielu z nas musiało przeegzaminować to, dlaczego odmówiliśmy uwierzenia w Siłę większa niż my sami. Odkryliśmy, że niektórymi z przeszkód powstrzymujących nas od prób uwierzenia były duma, ego, strach, egocentryzm, wyzwanie i wyniosłość. Po to, by wyzdrowieć z naszej choroby, te przeszkody muszą zostać wyeliminowane. Tutaj, nasi sponsorzy mogą nam towarzyszyć. Oni mogą dzielić się z nami ich doświadczeniami, tym, jak oni pokonali ich opór, by uwierzyć w Siłę Wyższą. Odkryliśmy, że pisanie o naszym oporze jest dobrą metodą, by pomóc nam. Musieliśmy przelać na papier to, jak przeszkody blokowały nas i doprowadziły do odmowy akceptacji Siły Wyższej(SW).
Większość z nas nie w pełni rozumiała, czym była ta Siła Wyższa. W tym miejscu, konieczna była jedynie akceptacja tego, że taka Siła istnieje. Wielu z nas uznała naszego sponsora, innych członków albo Wspólnotę za tą SW, ale w końcu, w miarę postępu pracy wymaganej w tych krokach, zaczęliśmy wierzyć, że tą SW jest Bóg, jakkolwiek go pojmujemy. Musimy być na tyle uczciwi, by spojrzeć na naszą chorobę; mieć otwarty umysł, by przyjąć rozwiązanie, o którym nam powiedziano i gotowość, by zastosować to rozwiązanie w przebiegu procesu zdrowienia tych kroków (opartym na tych krokach).

Możliwe tematy do dyskusji dla Kroku 2 – “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Krok Drugi ostrzega, że wiara (w to, że Siła Wyższa usunie obsesję) może być trudna.
Wielu nie wierzy w istnienie Siły Wyższej i/albo w istnienie Boga
Jak możemy kontynuować nasze zdrowienie?

Do dyskusji:

A. Dziedziny sukcesu w naszym życiu, które były bardziej decydowane przez okoliczności niż dzięki naszym najlepszym wysiłkom.
Strach niepowodzenia. Poddajesz się zbyt łatwo?
Nieprzyjemne obowiązki, które przyniosły korzyści.
Jest zalecane, aby zarówno wierzący jak i niewierzący “Nie wysilali się “
1.Trzymaj otwarty umysł. (Bądź bez uprzedzeń.)
2.Ćwicz inne dziedziny Programu Zdrowienia

Do dyskusji:
A. Znaczenie sloganu “Tylko spokojnie”
B. Zmiany w naszym życiu i zachowaniu od chwili zaprzestania hazardu. Dobre? Złe? Zaskakujące?
Krok Drugi zaleca, abyśmy zaprzestali walczyć z myślą, że Siła Wyższa może istnieć.
Praca w innych dziedzinach programu AH przyniesie rezultaty.
2.Jest zrozumiałe, że wysiłki czynione w przeszłości, by uwierzyć, mogły zawieść.

Do Dyskusji:

A. Osądy, które wydajemy zbyt szybko.
B. Osądy, które wydajemy opierając się na instynkcie (przeczucia) przeciw faktom.
C. Spieranie się z innymi, by „wygrać” nasz punkt widzenia.
Katastrofy, które zdarzyły się, ponieważ rozmawialiśmy zbyt szybko.

Krok Drugi jest przyrzeczeniem, że kiedy mamy “wysprzątany dom” wtedy wejdzie wola naszej siły Wyższej, by wygonić naszą obsesję hazardu.
1.Sam otwarty umysł jest potrzebny.
Wiara w otwarty umysł (brak uprzedzeń) jest szczytem, na którym wszyscy członkowie AH mogą się zjednoczyć.

Do Dyskusji:

A.Czy zaczęliśmy więcej słuchać i mniej głosić nasze punkty widzenia? Kiedy to zaczęło się?
B.Czy mamy otwarte umysły albo czy jesteśmy niezmienni w naszych wierzeniach? Dlaczego?
C. Krok Nr 1 Programu Zdrowienia

KROK 3 -z Księgi “Nowy Poczatek” nazywanej też “Czerwoną Księgą

3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życia opiece tej Siły, jakkolwiek ją pojmujemy.

My jesteśmy bezsilni wobec hazardu –nasze życia stały się całkowicie nie do kierowania i wtedy w Kroku Trzecim odnaleźliśmy, że pomoc była dostępna. Spytaj sam siebie, czy chcesz pomocy i zrozumiesz, że na pewno potrzebujesz pomocy, inaczej nie przyszedłbyś do Anonimowych Hazardzistów. Jeśli zamierzasz zaaresztować tą chorobę, potrzebujesz całej pomocy, jaką możesz dostać, więc trzymaj otwarty umysł i idź (podążaj)Krokiem Trzecim.
Co musi zostać zrobione? Na początku podejmij tylko decyzję, żebyś później mógł powierzyć twoja wolę i twoje życie twojej sile wyższej: ta gotowość jest działaniem wymaganym w Kroku Trzecim. W tym miejscu możesz zaprotestować, że “Nie wierzę w Boga i dlatego też, ten krok nie może być przepracowany nie da się pracować na tym kroku”. To się da zrobić, jeśli uświadamiasz sobie, że Anonimowi Hazardziści są duchową a nie religijną Wspólnotą. Z otwartym umysłem, zacznij rozumieć, że ty już nie jesteś samotniejszym; naprawdę, przez Anonimowych Hazardzistów jesteśmy razem powiązani. My jesteśmy naprawdę częścią siebie nawzajem. Ta duchowe powiązanie nie może zostać wyjaśnione, wiec wydaje się, że zatrudniona jest Siła Wyższa.
Kiedy ustaje granie, drzwi zamykają się za horrorami przeszłości, które przeżyłeś.(przetrwałeś). Wracaj do przeszłości, byś nie zapominał rozpamiętywać wyrzuty sumienia i samo użalania, dwie śmiertelne pułapki dla kompulsywnych hazardzistów. Ponieważ drzwi do przeszłego życia zamykają się, drzwi do nowego życia otwierają się.
Nie było żadnej wiary ani nadziei a teraz jest. Możesz widzieć działanie programu Anonimowych Hazardzistów. Wtedy czynisz postęp w programie zdrowienia i ostatecznie w Kroku Trzecim.
W miarę jak rozwijasz się dzięki programowi, zdarzają się rzeczy, które wydają się być zbiegami okoliczności, ale czy są? Osoba- beznadziejny przypadek przestaje grać, bezrobotny od dłuższego czasu członek dostaje pracę i nawet niemożliwe zdarza się – obłąkany członek odzyskuje jego zdrowie psychiczne. Zbiegi okoliczności? Robisz dobre rzeczy i dobre rzeczy zdarzają się.
Radzenie sobie każdego dnia z radościami i nieszczęściami staje się powolnym i pewnym sposobem na życie. Nie wolno ci uprawiać hazardu dzisiaj i będziesz się stawał lepszym niż ty kiedykolwiek byłeś. Postęp może być wolny ale ty jesteś wdzięczny ucząc się czym naprawdę jest duchowość. Miłość do pieniędzy jest wielkim problemem, dla większości ludzi przychodzących do programu. Potem pieniądze spadają tam, gdzie jest właściwe miejsce. To nie jest niczym więcej jak wsparciem pięknego sposobu życia; pieniądze już nie są celem samym w sobie. Przedmioty materialne już nie są jedynym celem i ambicją.
Nie może kupić zdrowia, pokory, poczucia własnej wartości, poczucia własnej godności, szczęścia i tych wszystkich innych podstaw pogodnego i dającego zadowolenie sposobu życia. Na nagrody trzeba zapracować. Siła Wyższa i ty chodząc ramie w ramię możecie pracować razem każdego dnia, tak, byś mógł się stać się lepszym niż kiedykolwiek byłeś. Przyjmij to jako owoc boskiego planu. Naucz się anonimowości i innych zdrowych części zdrowego duchowego życia. Prosząc twoja Siłę Wyższą o pomoc, w przejściu przez dzień bez obstawiania dostaniesz pomoc, o którą prosisz.
Jak? Uczciwość, brak uprzedzeń (otwarty umysł) i gotowość. Ta stara formułka będzie pracowała dla ciebie, tak jak i dla wielu innych. Już nie będziesz dłużej samotny. To nie ty już podejmujesz decyzje. Życie ma równowagę, której tak brakowało. W tłumie albo sam, ty już nie jesteś samotny.

Tematy do dyskusji:- “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Krok Trzeci wymaga od nas całkowitego poddania się zaczętego w Kroku numer 1 i decyzji o oddaniu naszej woli opiece Siły Wyższej.

1.To otwiera drzwi do Programu Zdrowienia.
2.Otrzymamy pełną korzyść z programu przez skuteczniejszą pracę w kolejności na pozostałych dziewięciu – unikając przeskakiwania do Kroku numer dwanaście.

Do dyskusji:

A. Czy już zaczęliśmy poddawać się przez przyjście do AH?
B.Co oznacza nasze przyznanie sie do bycia kompulsywnym hazardzistą?

Poddanie się jest trudne ponieważ:

1. Nasza niezależność jest wyzwaniem.
2.Nie wiemy, jak sie poddać.

Do dyskusji:

A.Jak próbowaliśmy udowodnić sobie i innym, że moglibyśmy uprawiać hazard, robione usprawiedliwia na przegrane i czas spędzony na uprawianiu hazardu.
B. wybierz jedno, które najlepiej reprezentuje twoją niezależność.

Do dyskusji:

Obwinianie…………………………….Minimalizowanie
Bycie zadowolonym z siebie……….Przeważający Opór
Osądzanie, Moralizowanie………….Atakowanie, Agresja
Analizowanie………………………….Wyjaśnianie
Debatowanie, Kłótnie………………..Wycofanie
Usprawiedliwianie…………………….Materialny sukces
Brak zaufania…………………………Niechęć do krytyki
Inne____

C.Gotowość jest kluczem do poddania/ufamy bardziej? Czy telefonujemy do innych członków? Więcej mitingów? Zaangażowanie w AH?

Krok Trzeci jest obietnicą prawdziwej niezależności poprzez naszą decyzję poznania woli Boga wobec nas.

Do dyskusji:

A. Jak zmienilismy się albo jak próbowaliśmy zmienić nasze zachowanie odkąd jesteśmy w AH?
1.Czy przestaliśmy grać?
2.Czy bardziej lubimy i dbamy o nas samych?
3.Czy bardziej lubimy i dbamy o innych?
4.Czy mamy chęć, by dorastać i dojrzewać?
5. Inne?

B. Czy nasze zwykłe cele są wystarczająco wysokie, czy potrzebujemy stawiać sobie “wyższe” cele, by osiągnąć szczęście i niezależność?
C. Jakie okoliczności powstrzymują nasze zainteresowanie na kontynuowaniu zasad?
D. Jakie okoliczności przykuwają nasze zainteresowanie na kontynuacji zasad?
E.Nuda…

Otwarty umysł – to brak uprzedzeń – przypomnienie: Iwona -Isia

Wola -to myśli, Życie – to działanie – przypomnienie: Iwona – Isia

KROK 4 – z Księgi “Nowy Początek”nazywanej też “Czerwona Księgą AH”

4. Zrobiliśmy osobisty, badawczy oraz odważny obrachunek moralny i finansowy .

Zaufaj twojej Sile Wyższej i potem posprzątaj dom.
Pierwszy trzy kroki położyło podwaliny pod Krok Czwarty,poddania się bezsilności wobec hazardu i niezdolności do radzenia sobie z problemami w naszym życiu. Więc pozyskaj starszego wspólnika większego niż ty sam, by prowadził cię i towarzyszył ci przez pozostałe kroki. Razem, wszyscy możemy dokonać więcej niż w pojedynkę.
Krok Czwarty. Teraz zajmiesz się “sprzątaniem domu” obszarów twojego życia. Teraz zacznij intensywne wewnętrzne poszukiwanie, by wykryć tyleż winy i dobra, ile tylko możesz odkryć. To poszukiwanie jest zdrowe i praktyczne, ponieważ uśpione, gromadzące się poczucie winy od dawna było wrogiem. Większość kompulsywnych hazardzistów przykryło tą winę mądrą fasadą, zwaną racjonalizacją.
W przeszłości racjonalizacja nabierała nas na robienie bardzo złych działań wydających się nie tak złymi albo nawet dobrymi. Uczciwość i tylko uczciwość mogą rozbić tą podstępną fasadę. Wtedy możesz zobaczyć się dokładnie takim jakim jesteś, być może pierwszy raz w twoim życiu. Zmierz się z finansowymi i emocjonalnymi błędami, które zostały uczynione, po to, by wtedy wybaczyć sobie.
Kiedy pracujesz nad Krokiem Czwartym, jak odkrywasz całą winę? Gruntowne czytanie ” Przewodnika do Obrachunku Kroku Czwartego” dostępnego bezpośrednio w twojej grupie albo z ISO*, może być wielką pomocą. Wtedy autobiograficzne podejście zaczynające się od twojego pierwszego obstawienia albo nawet wcześniej i ruszanie naprzód do teraźniejszości wydaje się wskazane. W miarę posuwania się, wiele obszarów winy na długo zapomnianej przypomni się. Być może będziesz widział niektóre z następujących: zbytnią pobłażliwość, chciwość, kłamstwa, nieuczciwość, porażki w przyjmowaniu odpowiedzialności, samoniszczenie innych, nadmierna strata czasu, arogancja, oburzenie, zazdrość i wiele innych. Wina jest osobista, zatem musimy odszukiwać jej sami.
Twój umysł prawdopodobnie zwróci się do naszych kochanych i krzywd im wyrządzonych; wgniatając niepewności tak hojnie. To poczucie winy musi zostać w pełni zrozumiane, tak byśmy nie byli kuszeni do zajmowania się nią później przez dalszą grę. Podczas obrachunku uczciwie, przeegzaminuj każde wydarzenie, które możesz przywołać z dni grania. To zawiera sprawy, które zrobiłeś i sprawy, które nie udało ci się zrobić. Fizyczne nadużycie i słowne nadużycie, które pozostawiły dożywotnie wrażenie. Jest dużo manipulacji ludzi, którą zaczerpnęli z ich prawa, by wieść ich własne życia.
Tak jak nie ma dwóch podobnych do siebie hazardzistów tak, żaden nie jest unikatowy. Każdy z nas ma nasz własny zbiór win, który musi zostać odsłonięty. Po odkryciu i odkopaniu tej winy, ktoś uzna za konieczne, by uwolnić się od tego. Kroki, które następują, pokażą, jak to zrobić. Przez praktykowanie tych kroków, możesz osiągnąć lepszy sposób na życie oparty na stałych uzdrawiających zasadach.
Z pomocą twojej Siły Wyższej możesz uznać winę w miarę pracy nad Krokiem Czwartym. Nasza Siła Wyższa, tak jak ją pojmujemy, może zrobić dla nas to, czego my nie możemy zrobić dla nas samych.
Po zakończeniu Kroku czwartego i nagromadzeniu twojej osobistej beczki poczucia winy możesz pozbyć się tego w Kroku Piątym i odkryć, że ty jesteś osobą, która jest w „porządku”. Wtedy można prowadzić dobre życie “jednego dnia za jednym razem”.

ISO*-Międzynarodowe Biuro Obsługi (”Służby”) – mieści sie w Los Angeles – California, USA

Krok 4 Sprawy do Dyskusji – z: “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Krok 4 mówi nam, że nasze instynkty są nam dane przez Boga, jednakże źle ukierunkowane prowadzą do poważnych problemów emocjonalnych.

1. Potrzeba bezpieczeństwa, która jest instynktowna, doprowadza niektórych do szaleństwa na punkcie władzy i egoizmu.
2. Pazerność, żądza, zawiść i buta to destrukcyjne przyzwyczajenia.

Do Dyskusji:

A. Jakie obsesje i ekscesy w naszym życiu stały się problemem?
B. Czy mamy raczej skłonności do tolerowania złe nawyki niż do zmiany ich?

Gotowość przyjrzenia się naszym źle ukierunkowanym instynktom (wadom) jest odwrotnościa buty.

1. To jest krok w kierunku pokory.
2. To jest pomniejszanie naszego ‘nadętego ego”

Do Dyskusji:

A. Upieranie się, by grać po tym, jak odkryliśmy,ze być może niszczymy nasze życie.
B. Jakie doświadczenie przyprowadziło nas do AH? Albo ostatecznie zapoczątkowało nasza wiarę w AH?

Wielu członków ma poczucie, że hazard jest ich jedyna wadą.

1. Ale identyfikujemy się z innymi członkami, którzy twierdza , że mają wiele wad.
2.Uczymy się, że drastyczna zmiana w wielu sferach naszego życia będzie wymagana, aby utrzymać pragnienie zaprzestania gry.

DO DYSKUSJI:

A. Czy byliśmy skłonni do obwiniania innych za:

Do Dyskusji:

1.Nasze upadki?
2. Niepowodzenia w grze? Straty ?
3. Hazard?
4.Nazwij inne powody
B. Co symbolizuje robienie “obrachunku innych”?

Krok Czwarty ostrzega, że nie możemy się obawiać, kiedy podejmujemy się naszych moralnych i finansowych obrachunków.

1. Nasze ego stworzyły wiele przeszkód.
2. Podjęcie się 1-wszego, 2-giego I 3-ego obrachunku da nam przejrzystą perspektywę nas samych

Do Dyskusji:

A. Metody robienia obrachunku.
1.Pisemna.
2.Jak Często/Kiedy.
3. Korzystanie z “Przewodnika do Obrachunku Kroku Czwartego”

B. Wybierz twoją szczególną wadę i omów:

Chciwość……………Żądza
Złość………………..Zazdrość
Buta……………….Gadatliwość
Egoizm……………..Obwinianie
Racjonalizacja…….Niesłyszenie(zły słuchacz)

Niecierpliwość….Inne

KROK 5 – z Księgi “Nowy Poczatek” nazywanej też “Czerwoną Księgą

5.Wyznaliśmy sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.

Sugeruje się, by ten krok był robiony wkrótce po skończeniu Kroku Czwartego, podczas, kiedy fakty ujawnione w Kroku Czwartym są nadal na świeżo w czyimś umyśle. W Kroku Czwartym, ktoś może kopać wewnątrz siebie, ponieważ większość kompulsywnych hazardzistów nagromadziło ciężary winy. W Kroku Piątym można pozbyć się tej winy i radzić sobie z problemami każdego dnia. Można zawsze oglądnąć się za siebie i mieć potrzebę zadośćuczyniania , ale już nie musisz żyć z twoim osobistym bagażem winy.
Wybieranie kogoś, kto pomoże ci w Kroku Piątym jest następną pracą domową. Taka osoba powinna spełniać dwa wymagania; po pierwsze, powinna mieć doświadczenie i mądrość, by pomóc widzieć sytuację wyraźniej i być osobą, która zatrzyma rozmowę w całkowitej tajemnicy. Być może na twojego sponsora logicznie wybierzesz, twojego duchownego albo dobrego przyjaciela –ty musisz dokonać wyboru. Ponownie przeczytaj Krok Czwarty i użyj twoich notatek posługując się kryterium codziennej chronologii . Uczciwość, brak uprzedzeń (otwarty umysł) i szczerość sprawi, że cała sprawa pójdzie gładziej.
Twoje ego, któremu nie będzie się podobał pomysł pokazywania byłych czynów karalnych innym ludziom, szybko zaakceptuje zdrową atmosferę. Zobaczysz sam siebie wyraźniej po Kroku Czwartym i ten wgląd pozostanie. Samopoznanie nie ma żadnych granic. Twoja na nowo odnaleziona pogoda ducha umożliwi ci spokojne słuchanie i naukę. Twoja świadomość naprawdę przyspieszy. Twoja ulga z pozbycia się tej winy będzie olbrzymia.
Pokora jest bardzo ulotną cecha charakteru, która wydaje się ulatywać od tych, którym wydaje się, iż czują, że ją posiedli. Jeśli tak ma być, musisz usiłować dostosować się osobiście i w czynieniu tego, zyskać pokorę, nie pojmując, że ją masz. Nie rób tego kroku lekko ani nie pomniejszaj jego znaczenia. Ci, którzy zrobili ten krok czują, że musza pozbyć się tej winy i działanie w tym kroku jest właściwą drogą, by to zrobić.
Pozbycie się winy, jak zasugerowano, pomoże ci na wiele sposobów. Własna uczciwość przyspieszy w miarę jak wyraźniej zobaczysz twoją winę. Już nie będziesz dłużej czuł się taki wyjątkowy. Raczej, dołączysz do ludzkiej rasy, wiedząc, że ty nie jesteś sam. To, czego uczy program ziszcza się. Zrozumiesz, że nie ma dwóch takich samych hazardzistów, żaden nie jest oryginałem. Wchodząc do programu, czujemy sens bycia rozumianym. Już nie będziesz sam i wiedza o tym jest radosna. Jednakże, w miarę powstawania konfliktów, skłaniamy się do oderwania się od tego pięknego związku. Teraz, Krok Piąty pomoże rozwiązywać te konflikty i możesz powiedzieć do całego świata: ” Jestem istotą ludzką”.

KROK PIĄTY-SPRAWY DO PRZEDYSKUTOWANIA z: “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Krok Piąty jest wypuszczaniem powietrza z ego i koniecznością.

1. Musimy mówić o naszych wadach, by uwolnić się od winy.
2. Musimy zobaczyć , czym byliśmy aby zobaczyć, czym możemy się stać.

Do dyskusji:

A. Zwyczaj kłamania i ukrywania się przed problami. Jaki był rezultat?
B. Czy zidentyfikowanie naszych wad (problemów) rozwiązuje je w 90%?
C. Dowody naszej niedojrzałości w przeszłości i teraz.

Wielu czuje, że nie jest konieczne dzielenie się upokarzającymi doświadczeniami.

1. Mieliśmy skłonność do samotnego dźwigania brzemienia.
2. Proponujemy jedynie dramatyczne opisy naszego „hazardowego” zachowania.

Do dyskusji:

A. Czy uczciwość wobec nas samych i innych poprawiła się odkąd przyszliśmy do AH? Wyjaśnij.
B. Czy nasza terapia zmieniła kierunek? Ton?
C. Jak długo możemy nosić urazy i złość? Co się dzieje?

Pokora rodzi się w Kroku Piątym. Nasze brzemię staje się lżejsze na skutek wyznania naszych wad innej istocie ludzkiej.

1. Zaczynamy wybaczać szukając wybaczenia.
2.Wielu członków czuje się bliżej ich Siły Wyższej i człowieka po pracy nad Krokiem Piątym.

Do Dyskusji:

A. Jak osiąga się spokój umysłu przez usunięcie winy i/albo kończąc klamać.
B. Opisz uczucie przyznania się innym członkom AH, na naszym pierwszym mitingu, że mamy problem z hazardem.
C. Kogo powinniśmy poszukać do zrobienia naszego wyznania? Sponsora? Przyjaciela?
Współmałżonka? Innych?

“Gesty na pokaz” często skrywają nasze prawdziwe motywy lub bolesne doswiadczenia.

Do Dyskusji:

A. Jaki typ ludzi mamy zwyczaj szanować?
B. Jakiego typu ludzi mamy zwyczaj unikać?
C. Komu ufamy?
D. Katastrofy spowodowane przez to, że chcieliśmy zbyt wiele albo żyliśmy ponad nasze możliwości?

KROK 6 – z Księgi “Nowy Początek”nazywanej też “Czerwoną Księgą AH”

6. Staliśmy się całkowicie gotowi do usunięcia tych wad charakteru.

Niektóre z naszych Wad Charakteru:

Złość Nieudolność

Arogancja zadufanie … NIETOLERANCJA;

NIEPOKÓJ LĘK…… ZAZDROŚĆ;

FANATYZM, ZAJADŁOŚĆ DEWOCJA, LENISTWO, PRÓŻNIACTWO, OPIESZAŁOŚĆ, GNUŚNOŚĆ

ZAJADŁOSĆ, ZAROZUMIAŁOŚĆ, ZAROZUMIALSTWO, NADYMANIE SIĘ, PRÓŻNOŚĆ,

POTĘPIENIE INNYCH ZA ZWŁOKĘ, OSTRA KRYTYKA ZWLEKANIA PRZEZ INNYCH

NIUCZCIWY ŻAL, NIEUCZCIWE WYRZUTY SUMIENIA, NIEMORALNOŚĆ, NIERZETELNOŚĆ

EGOTYZM, EGOIZM, OBRAZA, URAZA, ZŁOŚĆ, PRETENSJA, OBURZENIE

Zemsta z poczucia fałszywej dumy

STRACH, EGOIZM, PRZESTRACH, BOJAŹŃ, LĘK,TRWOGA, OBAWIANIE SIĘ
EGOIZM, SAMOLUBSTWO, SOBKOSTWO, INTERESOWNOŚĆ

ZAWIEDZIONE NADZIEJE, Samoużalanie się

NIENAWIŚĆ…samoposzukiwanie

NIECIERPLIWOŚĆ, ZNIECIERPLIWIENIE, IRYTACJA, TROSKA, DRĘCZENIE, UDRĘKA, ZMARTWIENIE, GNĘBIENIE, STRAPIENIE, DOLEGLIWOŚĆ, FRASUNEK, ZGRYZOTA

Sprzątanie domu nie jest łatwe, szczególnie, kiedy brud narastał od tak dawna.
Większość kompulsywnych hazardzistów prześlizgnęło się przez życie ukrywając się przed samymi sobą i teraz zmaga się, by usunąć maskę, aby móc się zobaczyć.
W Kroku Czwartym, odkryliśmy wiele wad i po tym odkryciu, postaraj się wynieść te wady na powierzchnię. W Kroku Piątym, przyznaliśmy i dyskutowaliśmy o tych wadach z kimś innym.
W Kroku Szóstym, te wady charakteru muszą zostać przepracowane i wyeliminowane, jeśli chcesz najlepszą z możliwych szans, by zatrzymać tą chorobę. Powiedziano nam, że wady charakteru i negatywne emocje są naprawdę zakłóceniami pogody ducha. Walcz o spokój i zobacz, że bardzo małe niepokoje zaburzają ci ten cel. W dawnych dniach wszystko było niepokojące. Teraz, nasza świadomość powstrzyma nas od wracania do starego sposobu życia.
Twoja aktualna lista wad charakteru jest najlepszym miejscem, by zacząć. Opierając się na twojej nowej wiedzy samego siebie, wybierz coś od czego zaczniesz. Jedno jest tym wszystkim z czym sobie dasz radę na jeden raz. Jeśli wybierasz swoje najgorsze wady, jakikolwiek sukces na pewno pomoże ci w pracy nad innymi.
Bądź chętnym , by posuwać się powoli i ciągle, i zrozum, że każdy człowiek ma wady charakteru ale zachowanie twoich, może zaprowadzić cię z powrotem do hazardu. Nie powinieneś stawać się obiektem tych niepokoi pogody ducha (poddać się tym niepokojom), ponieważ umieścisz nadmierny ciężar na twoim zdrowieniu.
Początkowo, możesz czuć się dobrze z niektórymi z tych wad i bać się rozstania z nimi. Ale z czasem będziesz widział potrzebę zmiany i zrozumiesz, że ci starzy wrogowie muszą odejść.

Krok 6 Sprawy do Dyskusji – z: “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Gotowość i uczciwość będą wymagane, by wielokrotnie próbować kroku Szóstego wobec wszystkich naszych wad.
1. Powinniśmy stać się gotowi, by dojrzeć i rozwijać się.
2. Musimy zbliżać się do naszego rozwoju powoli “Jeden Dzień Za Jednym Razem”

Do Dyskusji:

A. Czy nasze dążenie do dojrzałości zaczęło się przed albo podczas spotkań w AH?
B. Czy nasza uczciwość polepszyła się?
C. Czy staliśmy się bardziej otwarci i gotowi do słuchania innych?

Nie ma żadnego wymagania, by duchowy wysiłek był wymagany, po to by chcieć wyeliminować oczywiste niszczące nadmiary (przesady).

1. Większość członków jest skłonna, by zadowolić się stopniową poprawą i na tyle wystarczającym zdrowieniem, by żyć dalej.

2. Wielu członków czuje, że zatrzymanie hazardu „wystarczy”.

3. Każde dziecko wyciągnie rękę z płomienia.

Do Dyskusji:

A. Dlaczego nasze ostatnio odkryte wady powinny być usunięty?

B.Dlaczego powinniśmy usiłować „posprzątać dom”?

C. Nazwij wady, których się trzymamy i przekładamy ich usunięcie na później. Dlaczego?

Krok Szósty mówi, że mamy naturalne talenty do zwlekania.

1. My koncentrujemy się na określonych przez nas samych celach i zadaniach.

Do Dyskusji:

A. Czy do nas należy odpowiedzialność, by poszerzyć nasze ograniczone cele i zmienić naszą osobowość na bardziej doskonały charakter?
B. Wyjaśnij twoją interpretację woli Siły Wyższej dla ciebie. Czy twoje życie ma jakiś sens albo cel?
C. Czy nie grający członkowie są przykładem dla tych, którzy są po raz pierwszy albo dla nowoprzybyłych?

Krok Szósty jest osią i punktem zwrotnym wewnątrz Programu Zdrowienia.

1. Wielu przerwa i staje się niezdecydowanymi.
2. Wielu wzdryga się w obliczu osobistej doskonałości i ciągłych wysiłków, który będą wymagane, by zmienić czyjąś osobowość.

Do Dyskusji:

A. Jakie jest znaczenie i korzyść ze sloganu “Jeden Dzień Za Jednym Razem?
B. Czy jesteśmy panami naszego losu? “Szef?”
C. Co jest w naszym zasięgu: Doskonałość czy wysiłki w kierunku doskonałości?

KROK 7 – z Księgi “Nowy Początek”nazywanej też “Czerwona Księgą AH”

7. Pokornie prosiliśmy Boga (jakkolwiek go pojmujemy) aby usunął nasze braki.

Teraz ty jesteś proszony, abyś postarał się, usunąć, poprzez Siłę Wyższą, twoje wady charakteru. Czy to jest naprawdę konieczne? Na pewno tak! Wady charakteru były główną częścią powodu naszego grania. Dlatego, trzymanie tych wad może zaprowadzić z powrotem do hazardu.
Na przykład , weźmy jedną z wad; gniew. Załóżmy, że ty włączasz się w awanturę, dajesz sobie kiepsko radę i stajesz się zaślepiony gniewem, gniew zamienia się we wściekłość. Wtedy czujesz, że coś musi zostać zrobione, by złagodzić to straszne uczucie nienawiści i uciekasz się do czegoś, co przychodzi naturalnie. HAZARD.
W przeszłości, jak wiesz, ten ból spowodowany przez gniew był co najmniej chwilowo łagodzony przez uprawianie hazardu. Kompulsywny hazard jest wyuczoną, nieodpowiednią odpowiedzią na życie. Musisz uwolnić się od niepokoi, które nabyłeś uprawiając hazard.
Co można zrobić, by zapobiec takiemu nawrotowi? Po pierwsze, musisz chcieć usunąć tą wadę. Zrozumienie, że ta wada może zniszczyć ciebie, ułatwia przyjście pragnieniu, jeśli rozumiesz, co jest na szali. Jeśli ty jesteś masochistą, pragnienie, by zmienić się, może przyjść wolniej. Jednakże, przyjmując, że chcesz żyć, spróbuj zrobić krok jak pokazano i pokornie poproś twoją siłę Wyższą, by usunęła tą wadę.
Pokornie poprosić o pomoc? Miły facet, który nigdy nie zranił nikogo oprócz siebie samego? Kiedy utrzymałeś się przy życiu tak długo, wyłącznie sam, jak możesz pokornie prosić o pomoc ? Przyjrzyj się twoim dotychczasowym osiągnięciom z absolutną uczciwością. Czy ty naprawdę byłeś zwycięzcą? To uczciwe spojrzenie na twoje chaotyczne lata, powinno upewnić cię, że ten gniew musi odejść, nawet jeśli tylko po małym kawałeczku na raz. Możesz skoncentrować się tylko na jednej wadzie na raz. To jest powolniejszy proces, ale to umożliwia ci, by skupić się bardziej wyraźnie. Również praca nad pojedyńczymi wadami, dla większości, jest wygodniejsza.
Wybrawszy wadę, szukaj pomocy u twojej Siły Wyższej. Każdego ranka, zaraz po wstaniu, szukaj codziennie woli twojej Siły Wyższej, jak tylko powstają problemy życia. Poproś o pomoc w zmniejszaniu albo usuwaniu wady, nad którą będziesz kontynuował pracę tego dnia. Będziesz musiał się nabiegać, by twoja Siła Wyższa mogła skończyć pracę, tak jak uzna za stosowne.
W tym miejscu , nauka radzenia sobie jest nową przygodą .To jest coś, czego wielu odmawia albo było niezdolnymi, by zrobić przed przystąpieniem do Anonimowych Hazardzistów. Na początku jest to dziwne, ale za każdym razem, kiedy radzisz sobie, stajesz się w tym coraz lepszy. Kiedy zostawiasz świat rzeczywistości i ześlizgujesz się w irracjonalny gniew, powinieneś być teraz w stanie rozpoznawać, że coś jest nie tak. Teraz musisz dostać się na dobrą stronę szlaku, tak byś sobie radził z codziennością. więc możesz pójść zajmować się dzisiaj. Gniew, wada, nad którą ciągle pracowałeś, nadal może być problemem. To przestrasza cię, kiedy reagujesz z tak małą kontrolą. Gniew mógłby poprowadzić cię z powrotem do obstawiania, poprzez utworzoną nienawiść, rozgoryczenie(urazy). Ty nie jesteś upoważniony, by być rozgniewanym; to jest wróg, nie przyjaciel.
Każdego dnia , ćwicz umiar dopóki, wolą Boga, utworzysz piękny nowy zwyczaj, pozytywny zwyczaj. Dzisiaj gniew powinien być pod kontrolą i nie może prowadzić ciebie z powrotem do twojego uzależnienia. Czuj się dobrze z tym. Te sam procedury mogą zostać odniesione do innej wady. Teraz możesz widzieć, jak twoja Siła Wyższa może usunąć wady, jeśli twoja Siła Wyższa dokona takiego wyboru.

Krok 7 Sprawy do Dyskusji – z: “Podręczna Broszura Spotkań Krokowych”

Sprawy do dyskusji:

Krok 7stwierdza, że nabieranie większej pokory jest podstawą Dwunastu Kroków

1. Bez tej cennej wartości nie możemy oczekiwać szczęścia.
2. Słowo “Pokora” jest nie lubiane i w większości, jest źle rozumiane w naszym świecie.

Do Dyskusji:

A. Czy pokorna osoba jest słabą osobą?
B. Czy nasze uprawianie hazardu było pokazem odwagi i / albo dowodem na to, że my byliśmy różni od naszych kolegów?

Poleganie wyłącznie na naszej indywidualnej sile i inteligencja jest blokadą do wiary w Boga.

1. Przyznanie naszej bezsilności było 1ym krokiem do uwolnienia od naszej obsesji hazardu.
2.Pewna pokora była wymagana, by przestać grać i przejść przez drzwi AH.

Do dyskusji:

Twoje dojrzewanie w Anonimowych Hazardzistach.

A.Zależność od mitingów, opiekuna, etc
B.Pierwszy miting: Wstyd? Strach? Inne. . .

Zdobyliśmy jakiś spokój, przerabiając Kroki 4, 5 i 6.

1. Te pokorne kroki dostarczyły źródła pokoju ducha.
2. Powinniśmy stanąć wobec tego faktu i przejść do szukania głębszych, osobistych celów.

Do dyskusji:

A. Co blokuje naszą wolę, by pewne wady zostały usunięte?
B. Jakie są korzyści z modlitwy i medytacji?
C. Czy jesteśmy gotowi, by być uczciwi, tolerancyjni i kochający? Dlaczego?

Do dyskusji:

A. Jakie jest znaczenie Modlitwy o Pogodę Ducha? (”Boże użycz mi Pogody Ducha, abym godziła się z tym, czego nie mogę zmienić,
odwagi, abym zmieniała to, co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniała
jedno od drugiego”..)
B. Kim albo czym stajemy się jeśli ta modlitwa jest wysłuchana?

Materiał chroniony prawem autorskim

Tłum: Iwona-Isia